Grafika promująca imprezę

Grafika przycisku

Grafika przycisku

Grafika przycisku

 

Patroni Memoriału

Logotyp Ministerstwa Sportu i Turystyki
Logotyp Polskiego Komitetu Olimpijskiego
Logotyp Polskiego Związku Pływackiego
Logotyp Marszałka Województwa Świętokrzyskiego
Logotyp Wojewody Świętokrzyskiego
Herb Powiatu Ostrowieckiego
Herb Ostrowca Świętokrzyskiego
 

Patroni Memoriału

Logotyp Ministerstwa Sportu i Turystyki
Logotyp Polskiego Komitetu Olimpijskiego
Logotyp Polskiego Związku Pływackiego
 
Logotyp Marszałka Województwa Świętokrzyskiego
Logotyp Wojewody Świętokrzyskiego
Herb Powiatu Ostrowieckiego
Herb Ostrowca Świętokrzyskiego
 
Basen olimpijski w Ostrowcu Świętokrzyskim w widoku z platform startowych.
Featured

PGE Grand Prix Polski w Pływaniu 2026 – 4. Memoriał Z. Pacelta i J. Wiederka

Ostrowiec Świętokrzyski ponownie stanie się stolicą polskiego pływania. W dniach 12–14 czerwca 2026 roku na Pływalni Rawszczyzna odbędzie się jedna z najważniejszych imprez sezonu – PGE Grand Prix Polski w Pływaniu 2026, połączone z 4. Memoriałem Zbigniewa Pacelta i Jana Wiederka. To wydarzenie, które łączy sportową rywalizację na najwyższym poziomie z hołdem dla dwóch wybitnych postaci polskiego sportu.

 

Wybitni Ambasadorzy, uznani Patroni

W zawodach poświęconym pamięci Zbigniewa Pacelta i Jana Wiederka tradycyjnie rolę Ambsadora zgodziły się pełnić wybitne postacie polskiego pływania - prezes Polskiego Związku Pływackiego, czterokrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich (złoty i dwa srebrne medale) Otylia Jędrzejczak, były trener pływackiej kadry narodowej, wiceprezes oraz prezes Polskiego Związku Pływackiego Paweł Słomiński, wychowawca i trener pływaków, medalistów Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy, działacz sportowy, prezes Małopolskiego Okręgowego Związku Pływackiego, nauczyciel akademicki Kazimierz Woźnicki, były trener kadry olimpijskiej i szef wyszkolenia Polskiego Związku Pływackiego Piotr Woźnicki oraz olimpijczyk (1992 i 1996), medalista mistrzostw świata i Europy, zwycięzca Pucharu Świata w stylu zmiennym (1995), a obecnie nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Świętokrzyskim i trener sekcji pływania KSZO Marcin Maliński.

Rangę wydarzenia doceniły i dodatkowo podnieśli przedstawiciele uznanych instytucji, obejmując Honorowy Patronat - Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Komitet Olimpijski, Polski Związek Pływacki, Wojewoda Świętokrzyski Józef Bryk, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik, Starosta Ostrowiecki Agnieszka Rogalińska i Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Artur Łakomiec.

 

Sportowe emocje na najwyższym poziomie

Do Ostrowca Świętokrzyskiego przyjadą najlepsi polscy pływacy – reprezentanci kraju, medaliści mistrzostw Europy i świata oraz utalentowana młodzież. Na Pływalni Rawszczyzna powalczą o przepustki do międzynarodowych zawodów - Mistrzostw Europy Juniorów (lipiec 2026 w Monachium) i Mistrzostw Europy Seniorów (sierpień 2026 w Paryżu). Zawody z cyklu Grand Prix Polski tradycyjnie przyciągają szeroką czołówkę, a wysoki poziom sportowy i szybka ostrowiecka pływalnia sprzyjają rekordowym wynikom.

W programie znajdą się wszystkie najważniejsze konkurencje stylowe i dystansowe, a trzydniowy harmonogram zapewni intensywną rywalizację od pierwszego do ostatniego bloku startowego.

  

Pamięć o legendach polskiego sportu

Memoriał Zbigniewa Pacelta i Jana Wiederka to szczególny element ostrowieckiej imprezy.

Zdjęcie przedstawiające popiersie Zbigniewa PaceltaZbigniew Pacelt – olimpijczyk (był na 13 igrzyskach olimpijskich, w różnych rolach), trener, działacz sportowy i wieloletni ambasador ostrowieckiego pływania. Zasłużony Mistrz Sportu, odznaczony m.in. dwukrotnie złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Honorowy Obywatel Ostrowca Świętokrzyskiego.

Zdjęcie przedstawiające popiersie Jana Wiederka

Jan Wiederk – zdobywca 11 medali mistrzostw Polski w pływaniu. Zasłużony trener i wychowawca wielu pokoleń zawodników. W Polskim Związku Pływania dał się poznać jako sprawny manager i świetny organizator. Trener reprezentacji olimpijskiej w pływaniu, kierownik szkolenia PZP, działał społecznie w PKOl i AZS, przewodniczący Komitetu Technicznego Piłki Wodnej w PZP.

 

Zawody są okazją, by przypomnieć ich wkład w rozwój polskiego pływania i uhonorować ich sportowe dziedzictwo.

  

Rawszczyzna – arena wielkich wydarzeń

Pływalnia Rawszczyzna od lat uchodzi za jeden z najlepszych obiektów pływackich w Polsce. Nowoczesna infrastruktura, szybki basen i doskonała organizacja sprawiają, że zawody w Ostrowcu Świętokrzyskim cieszą się uznaniem zawodników, trenerów i kibiców. W 2026 roku obiekt ponownie stanie się miejscem, gdzie sportowe emocje spotkają się z tradycją i pasją.

Trzy dni rywalizacji, setki startów, znane nazwiska i atmosfera wielkiego sportu – to wszystko czeka na uczestników i widzów PGE Grand Prix Polski w Pływaniu 2026. Ostrowiec Świętokrzyski będzie żył pływaniem, a Rawszczyzna ponownie udowodni, że jest miejscem wyjątkowym.

12–14 czerwca 2026 – rezerwujcie czas. Do zobaczenia na Rawszczyźnie! Wstęp kibiców na widownię pływalni jak zwykle bezpłatny.