Zuzanna Kamińska (KSZO) na podium ze srebrnym medalem

Mistrzostwa 16-latków na Rawszczyźnie z medalem dla KSZO

Przez cztery dni Pływalnia Rawszczyzna była areną Letnich Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych 16-lat w Pływaniu. W Ostrowcu Świętokrzyskim gościliśmy 360 zawodników i zawodniczek ze 110 klubów. Na ostrowieckim basenie rozdano 41 kompletów medali. Jeden został w rękach gospodarzy. W ostatnim dniu zawodów srebro na swoim koronnym dystansie 200 metrów stylem klasycznym wywalczyła reprezentująca KSZO Zuzanna Kamińska.

Najlepszą zawodniczką mistrzostw została Natalia Piekarska z UKS 190 Łódź za start na 400m stylem zmiennym (739pkt), a wśród chłopców tytuł najlepszego zawodnika trafił w ręce Jerzego Larysia (Muszelka Warszawa) za start na dystansie 1500m kraulem (770pkt). Z pomarańczowo - czarnych na najwyższe miejsce zasłużyła Zuzanna Kamińska, która za rywalizację na 200m żabką otrzymała 705 punktów, co dało jej 7 miejsce wśród najlepszych dziewcząt ostrowieckich mistrzostw.

W punktacji drużynowej bezkonkurencyjni okazali się zawodnicy i zawodniczki UKS G-8 Bielany Warszawa (523pkt). Pływacy ze stolicy wyprzedzili Unię Oświęcim (335) i Śląsk Wrocław (257). Reprezentacja KSZO uzbierała 103 punkty i uplasowała się na 16 miejscu.

Najczęściej na podium w Ostrowcu Świętokrzyskim stawali pływacy G-8 Bielany Warszawa (14 razy – 8 złotych, 4 srebrne i 2 brązowe), a w klasyfikacji medalowej wyprzedzili IKS Konstancin (9 medali w tym 6 złotych) i Meduzę Pajęczno (5 złotych medali). Gospodarze z 1 srebrnym medalem uplasowali się na 23 miejscu.

O medale mistrzostw kraju walczyło w sumie siedmioro wychowanków KSZO. Oprócz Kamińskiej byli to Zofia Sadłos, Małgorzata Celińska, Malwina Szafrańska, Julia Jonaszek, Alicja Sulik oraz Mikołaj Mazan, wielokrotnie plasując się blisko podium.

Zuzanna Kamińska na 50m stylem klasycznym w eliminacjach była trzecia (34.16), a na 100 m stylem klasycznym czwarta (1:14.49). W finałach obu tych wyścigów na mecie meldowała się jednak na szóstej pozycji (33.85 i 1:14.07). W niedzielne przedpołudnie była trzecia w eliminacjach na 200 m stylem klasycznym (2:41.16), ale w popołudniowym finale w końcu dopięła swego, finiszując na drugim miejscu i zdobywając dla siebie oraz klubu upragniony medal (2:36.11).

Alicja Sulik była szósta w finale A wyścigu na 50m stylem grzbietowym (31.06, piąty czas eliminacji - 31.00). Zajęła także 12 miejsce (finał B) na 200m stylem grzbietowym (2:28.30, w eliminacjach również 12 - 2:28.87). W niedzielne popołudnie wystąpiła w finale B wyścigu na 100m stylem grzbietowym (12 w eliminacjach - 1:08.61), również kończąc rywalizację na 12 miejscu (1:08.40).

Zofia Sadłos w finale A na dystansie 50m stylem motylkowym uplasowała się na 10 pozycji (29.48, szósty czas eliminacji - 29.52). Była także 11 (finał B) wyścigu na 100m stylem motylkowym (1:06.57, 12 czas eliminacji - 1:08.07), a w niedzielę zakwalifikowała się z 17 czasem (2:39.13) do finału B na 200m stylem motylkowym, ale z popołudniowej rywalizacji została przez trenerów wycofana.

Malwina Szafrańska rozpoczęła rywalizację od 10 miejsca na 1500m stylem dowolnym (18:56.39), a później uplasowała się na 15 miejscu (finał B) w wyścigu na 200m stylem dowolnym (2:15.79, 17 czas eliminacji - 2:15.39). Była również 27 na 400m stylem dowolnym (4:55.55). Natomiast w niedzielę zajęła 13 miejsce w rywalizacji na 800m stylem dowolnym (9:56.52).

Julia Jonaszek plasowała się na 29 miejscu 100m stylem motylkowym (1:12.24), 34 na 50m stylem motylkowym (31.51) i 41 na 100m stylem dowolnym (1:05.78).

Małgorzata Celińska najlepiej popłynęła na 200m stylem dowolnym, plasując się na 20 miejscu (finał B) z czasem 2:22.35 (w eliminacjach 2:19.86). Poza tym była 33 na 400m (5:00.39) i 30 na 100m stylem dowolnym (1:04.15).

Mikołaj Mazan w niedzielę był 17 (finał B) na 200m stylem klasycznym (2:43.44, 17 czas eliminacji - 2:44.14). Był też 37 na 50 (35.30) i 32 na 100m stylem klasycznym (1:17.03).

Nieźle wypadły reprezentujące KSZO Ostrowiec Świętokrzyski sztafety 16-latek. Pływaczki KSZO w sztafecie 4x200m stylem dowolnym (Celińska, Szafrańska, Sulik, Kamińska) przypłynęły na 6 (9:10.32), a w sztafecie 4x100m stylem dowolnym (Kamińska, Sadłos, Sulik, Szafrańska) na 8 pozycji (4:11.33).

W mistrzostwach mogły uczestniczyć zawodnicy i zawodniczki będący obywatelami Ukrainy, a przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z uwagi na działania wojenne prowadzone na terytorium tego państwa, na zasadach określonych w specjalnej uchwale. Na podstawie zmienionego regulaminu organizacji imprez centralnych PZP zawodnicy i zawodniczki, o których mowa mogli uczestniczyć wyłącznie w eliminacjach zawodów. Nie byli uwzględniani przy rozstawianiu wyścigów finałowych, w których przeprowadzona została bezpośrednia rywalizacja o medale Mistrzostw Polski. Z powyższego zapisu skorzystali m.in. trenerzy KSZO Marcin Maliński i Szymon Kurasiński, którzy na ostrowieckie mistrzostwa powołali trójkę 16-latek z Ukrainy na co dzień trenujących w Ostrowcu Świętokrzyskim. W pomarańczowo – czarnych barwach wystartowały: Anastasiia Lipetska, Anna Aniszchenko i Liliana Levina.

Organizacyjne: [ Komunikat ]

Zgłoszenia: [ Lista zgłoszonych zawodników ] [ Lista zgłoszonych klubów ] [ Lista startowa ]

Wyniki: [ Wyniki live ] [ Ranking medalowy ] [ Najlepsi zawodnicy ] [ Punktacja drużynowa ] [ Wyniki ]

Multimedia: [ Zdjęcia ] [ Wideo ]